Bravčové medailóniky s cesnakovou omáčkou

22.10.2021

Je veľká škoda, že bravčové mäso sa dostalo na druhú koľaj a nie je úplne obľúbené na stretnutia s priateľmi alebo na uctenie si hostí. Aj počas tejto zložitej doby sa mojej tete podarilo zorganizovať oslavu jej 60-tych narodenín a uhostila celú našu rodinu bravčovými medailónikmi, pretože je to jej obľúbený druh mäsa a jej oslava. A ako nám všetkým chutilo! Veľmi ma potešilo, že tento druh mäsa si našiel cestu na sviatočnú tabuľu. Keď si chcete z obyčajného dňa urobiť sviatok, čo tak ho velebiť týmto receptom?

Potrebujeme

4 kusy bravčové medailóniky
7 polievkových lyžíc olej olivový
1 kus cibuľa
1 deciliter víno biele
2 decilitre smotana na varenie
5 strúčikov cesnak
30 gramov maslo
1 kus uhorka šalátová
2 kusy paradajky
1 zväzok petržlenová vňať
1 kus limetka
1 polievková lyžica med
podľa chuti soľ
podľa chuti korenie čierne mleté
podľa chuti bylinky 

Postup

Cesnaková omáčka:
Cibuľu očistíme a nakrájame nadrobno. Na masle ju speníme. Zalejeme bielym vínom a necháme variť, kým sa víno odparí. Základ zalejeme smotanou a pridáme pretlačené strúčiky cesnaku. Dochutíme soľou a čiernym korením, prípadne čerstvými bylinkami ako napríklad materina dúška.

Medailóniky:
Bravčové medailónky osušíme papierovou utierkou, osolíme a okoreníme podľa chuti. V panvici rozpálime olivový olej. Medajlónky sprudka opražíme z každej strany po 3 minúty.

Zeleninový šalát:
Zeleninu a petržlenovú vňať umyjeme a nakrájame. Pripravíme si zálievku: zmiešame olivový olej, šťavu z limetky, medu, soli a čierneho korenia. Zálievku zmiešame so zeleninou a zasypeme petržlenovou vňaťou.

Podávame:
Mäsko polejeme cesnakovou omáčkou a servírujeme spolu so zeleninovým šalátom.